קשרים ברשת

המאמר התפרסם היום במדור קפטן אינטרנט בעיתון הארץ

 

VonHelton מאתר יוטיוב מאמין שאת הרשע צריך להעניש. ולכן קם ופתח את ערוץ המעניש ביוטיוב, שם הוא מעלה מאות סרטונים שמטרתם להלחם בכל מי שקושרים מזימות אפלות. בקליפים שלו תוקף VonHelton את עולם הבנקאות שלדעתו שולט בממשלות העולמיות ובמדיה, את הממשל האמריקאי על כך שיזם לטענתו את התקפות ה-11 בספטמבר ואת המדענים על כך שהם מונעים את פרסום דבר קיומם של מקורות אנרגיה חופשיים ובלתי נדלים שיכולים להחליף את הנפט כבר היום.
 
לפני כמה שנים לא היה לאנשים כמו VonHelton סיכוי להפיץ דעות מהסוג כזה ברבים. כיום יש ל-VonHelton ערוץ אינטרנטי שזוכה למאות אלפי צפיות ותגובות, מה שמעורר את VonHelton להעלות לרשת עוד ועוד וידיואים מופקים ביתית מדי שבוע. האתר יוטיוב הוא מבחינתו של VonHelton כלי הנשק של הציבור והערוץ שלו הוא האקדח שהוא תוקע בפנים של הממסד והמדיה ההמונית.
 
קונספירציות בזק
"הסמל של הבונים החופשיים הוא לוח השחמט, ועכשיו בעידן האינטרנט התחלנו להזיז את הכלים הלבנים נגד הכלים השחורים" אומר א', מנהל האתר "קונספירציות ישראל" (שמסרב למסור את שמו המלא מחשש מנקמתם של הבונים החופשיים ושאר כוחות האופל), האתר הישראלי הראשון שמקודש לתיאוריות קשר. 
 
"קונספירציות ישראל" מלא בכתבות מושקעות בנושאי קונספירציה קיצוניים כמו התיאוריות שטוענות שסדאם חוסיין היה סוכן CIA או אלו שמוצאות קשרי דם בין בוש ואובמה או מציגות הוכחות לכך שאובמה ומקיין משתתפים יחדיו בפולחנים פגאנים קדומים. ההופעה של אתר מפורט כל כך לסצינת הקונספירציה הישראלית מראה שמשהו קורה לסצינת הקונספירציה הישראלית.
 
תיאוריות קונספירציה מתבססות בדרך כלל על מחקר מדוקדק שמתנהל לאורך שנים ומצרפות בין עובדות מוכחות לבין היכולת הפרשנית לרקוח מתוך אותן עובדות סיפור קוהרנטי וחדש לחלוטין. אלא שאם בעבר חוקרי קונספירציות היו מבודדים אחד מהשני ולא יכלו לפרסם את ממצאיהם, הרי שמאז האינטרנט הם יכולים לראשונה לפרסם מחקרים שנערכו לאורך עשרות שנים וגם יוצרים קשרים בין תיאוריות הקשר השונות. המבנה המקושר של האינטרנט הוא מבחינה זו המדיום המושלם על מנת ליצור את הקשרים שדורשות תיאוריות קשר.
 
" אם פעם היה לך מישהו שחקר את משפחת רוטשילד, אחד אחר את הותיקן ואחד את משפחת המלוכה, כל הדברים האלו התחילו להתפוצץ באינטרנט וביוטיוב". אומר א' "כל מיני קשרים שאף אחד לא ראה במשך שנים התחילו להופיע. ברגע שנוצרו הקשרים הקהילה עברה פיצוץ, ואם לפני חמש שנים הכל היה בסוד, היום הדברים יוצאים החוצה בכמויות הולכות וגדלות".
 
"הרשת היא המקום העיקרי שבו קורה היום הפעילות מבחינת תיאוריות קונספירציה" מסכים העיתונאי והסופר דרן מילר שכתב יחד עם פרופסור ג'ים ברודריק את הספר Web of Conspiracy שעוסק בתיאוריות קונספירציה ברשת. "הרשת שמה חומרים שפעם היה קשה למצוא אותם במרחק קליק", מוסיף מילר. "בעבר נדרשו שנים מרגע ההתרחשות של תקרית ועד שהופיעו תיאוריות קונספירציה. כיום חוקרי קונספירציה מצרפים את העובדות חצאי עובדות כדי ליצור תיאוריות חדשות במהירות שיא".
 
"תיאורטיקנים של קונספירציה משתמשים ברשת בשביל לחקור ולקדם את התיאוריות שלהם. מה שהרשת מעניקה להם הוא את הכח והנוכחות שהיו שמורות פעם רק לחוקרים 'לגיטימיים'". 
 
 אסור לדבר על המלכה
אפשר לתאר את התפקיד של הרשת ביצירת מתקפת הקונספירציה שהתרבות הפופולרית נתונה בה כרגע בשני שלבים. בשלב הראשון שהתנהל מאז אמצע שנות התשעים החלו חוקרי קונספירציות לתקשר ביניהם ולפתח תיאוריות קונספירציה חדשות בהשראת המידע שהרשת ספקה להם. בשלב השני שמתרחש מאז אמצע שנות האלפיים, הווב 2.0 ויוטיוב הפכו קונספירציות למוצר צרכני בעל פופולריות עצומה שיוצרי וידאו ביתי מכל העולם משתתפים בהכנתו. כל הסכרים נפרצו.
 
סרטי קונספירציה כמו צייטגייסט, Loose Change וEndgame הם רק כמה מסרטי הקונספירציה שהפכו ללהיטי יוטיוב בשנים האחרונות. הסרטים שזכו למליוני צפיות באתר עוררו תגובות קיצוניות, נלהבות ונזעמות, לא מעט ממי שנפגעו מהטענה שהשלטון האמריקאי הוא האחראי למתקפת ה-11 בספטמבר. ההצלחה של הסרטים הללו סימנה את הפיכתן של תיאוריות הקשר אינטרנטיות משעשוע למקצוע של ממש. מגיש הרדיו אלכס ג'ונס שאחראי על הסרט Endgame ועל מאות סרטוני קונספירציה ויראלים אחרים כבר חולש על רשת אתרי אינטרנט שעוסקים כולם בנושאי קונספירציה ומוכרים ספרים וסרטי DVD.

"הטכנולוגיה של ימינו מכוונת את תנועת הקונספירציה" אומר מילר שרואה ביוטיוב את המדיום המושלם להפצת תיאוריות קונספירציה. "תחשוב על סרטים כמו Loose Change שעוסק ב-11 בספטמבר. אם המסקנות שלו היו מופיעות בצורה כתובה כמה אנשים היו בכלל שמים אליו לב?"
 
אבל הסיפור האמיתי של הקונספירציות ברשת וביוטיוב אינו בשמות הגדולים אלא בהשפעה הדמוקרטית שהייתה לווב 2.0 על סצינת הקונספירציה. " הקצב שבו תיאוריות קונספירציה נוצרות היום הופך את זה לקל יותר עבור כל אחד להיות מעורב ולפרסם מחקרים ורעיונות חדשים משלו. לפני האינטרנט תיאוריות קונספירציה היו עניין לבודדים. עכשיו כל מי שיש לו מחשב, מודם ותיאוריה הוא שחקן" אומר מילר. שינוי אמצעי הייצור של תיאוריות הקונספירציה גרם לרבבות גולשים מסביב לעולם להרתם להפקת סרטוני קונספירציה מה שהוביל להיווצרות זנב ארוך של גרסאות אלטרנטיביות של האמת.
 
תנועת המחאה We Are Change, היא אחת מהתוצאות של שגשוג הקונספירציה 2.0 הזה. התנועה שחרגה כבר מזמן מגבולות האינטרנט מורכבת מאלפי אנשים שיוצאים לרחובות עם מצלמות ויוצרים ביחד מאות סרטונים רשת שמטרתם להתחקות אחר האמת האפלה. התנועה מחזיקה סניפים במדינות רבות בארה"ב ובעולם ומקיימת פעולות מחאה בעולם האמיתי מתוך דרישה "להעלות את השאלות הקשות שהתקשורת הממוסדת מסרבת להעלות".
 
"We Are Change מהווה לדעתי דוגמה של איך העם יכול לעשות מהפכת מידע לא אלימה" אומר ט. מהאתר קונספירציות ישראל "זו תנועה שהתחילה משני אנשים שהלכו עם מצלמת וידאו לבית של [דיוויד] רוקפלר ושאלו אותו למה הוא כותב בספר שלו על סדר עולמי חדש. מתוך זה התחילו אנשים אחרים שראו את זה לקחת מצלמות ולצלם ותוך שנה כבר היו אלפים ומאות אלפים של פעילים ברחובות. זה הגיע למצב שהיום ילדים מגיעים בארה"ב לבית ספר עם חולצה של 9/11 Was an Inside Job ולא נותנים להם להכנס לכיתה."
 
אבל לא בטוח ששגשוג הקונספירציות ביוטיוב ימשיך לעד. כוחות אפלים, או סתם פקידים ביוטיוב, כנראה נבהלו מנחשול הקונספירציות שמשתולל במסגרת האתר. ט. מספר שנותרו לו באתר 200 סרטים בלבד מתוך 1,000 סרטים שהעלה לשם. זהות הסרטים שנמחקו מעלה השערות מפתיעות בשאלה מי מחזיק באמת בכח בעולמנו. "כל הסרטים שהיו לי על משפחת המלוכה והבונים החופשיים נמחקו" הוא מתלונן. גם א. מסכים "אתה יכול לדבר על ה-CIA או הפוליטיקאים כמה שאתה רוצה, אבל ברגע שאתה מתחיל לדבר על הותיקן או המלכה עברת את הגבול".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: