מצור החשיש של אביב 2010 – דו"ח מצב

חתיכת החשיש שנתפסה בביתה של עדי אשכנזי הייתה על פי כל הסימנים חתיכת החשיש האחרונה שנראתה באיזור המרכז. אני שואל את עצמי מה הקשר בין התקרית שהתרחשה בביתה של אשכנזי לבין בצורת החשיש הקשה שישראל שרויה בה בימים אלו. האם יתכן שלאשכנזי היה את מספר הטלפון של הסופר-דילר שארגן את כל עיסקי הסמים הקלים במדינת ישראל. האם אשכנזי הפילה את רשתות הסמים הישראליות-לבנוניות-מצריות בתמורה לעונה חדשה של תוכנית הבידור שלה.

אחרי שנרגעים מהפאניקה, יש משהו משעשע במשבר החשיש שעובר על מדינת תל אביב באביב 2010. אנשים שלא הצליחו להמנע מלעשן יותר מיומיים רצוף פתאום נראים שומרים על מצב סחי כבר שבועות ארוכים. זרם הטלפונים שנע בין כל קצוות העיר בשאלה האם מישהו מכיר מישהו שמכיר מישהו שיש לו הפך לזרזיף מיובש לאחר שהריזום העירוני יצר קשר עם כל קצוותיו והגיע למסקנה שלאף אחד אין.

עיר בגמילה. אין ברירה אלא להגמל. וממשלת ישראל בהחלט מקילה על ההחלטה. ישראל למעשה הפכה לסוג של מחנה גמילה המוני בכפיה למכורים לחשיש. וזה משפיע על כולם. אנשים נראים אחרת. העיניים שלהם נראות אחרת. הם הולכים לישון בשעות אחרות משהיו הולכים לישון אם הייתה להם אצבע חשיש בבית, יוצאים לבלות במקומות אחרים משהיו יוצאים אליהם אם הייתה להם אצבע חשיש בבית, מדברים על נושאים אחרים משהיו מדברים עליהם אם הייתה להם אצבע חשיש בבית. מסתובבים עם אנשים אחרים משהיו מסתובבים איתם אם למישהו הייתה אצבע חשיש בבית. אנשים זזים שונה, מדברים שונה, חושבים שונה, מרגישים שונה.

גבולות ההשפעה של מצור החשיש על מדינות ישראל ותל אביב חורגים מעניין של סצינת הסמים (שחופפת לבערך חצי עיר ורבע מדינה). מדובר כאן במשהו רציני בהרבה. אם החשיש היה סוג של אינפוזיה השראתית לרבים מאומני העיר, הרי כעת היוצרים נאלצים להתמודד עם מציאות חדשה ולחשוב על המשך דרכם כיוצרים במדינה סחית ואולי אפילו להרהר בירידה מהארץ או לפחות בגיחה לאירופה או לסיני בנסיון לפרוץ את גבולות המצור. בשביל כל מיני צרכני סמים המצור הנוכחי מזכיר את המצב בירושלים של מאי 1948, והם שואלים את עצמם מהיכן תבקיע לה דרך בורמה? לעומת זאת, מהצד החיובי, מצור החשיש של אביב 2010 גורם לאנשים שבמשך שנים העדיפו לקחת בבוקר ג'וינט ליד מאשר לקחת את עצמם בידיים להתעורר לבוקר חדש ולהתעמת עם המציאות של חייהם. חלקם מבינים פתאום שהם בכלל לא צריכים את החשיש. חלקם מבינים שבעצם מצבם טוב הרבה יותר בלי חשיש.

בקיצור, דברים משתנים. פתאום אביב 2010 הופך לעת של הכרעה: לאלו שצריכים להפסיק לעשן, לאלו שכבר מזמן היו צריכים לעזוב את הארץ, לאלו שאף פעם לא הבינו לאשורה את הסימביוזה בין החומרים שהם צורכים לאמנות/מערכות היחסים/השפיות הנפשית שלהם.

יש משהו פיוטי באביב 2010. תחושה של דברים משתנים ומתהווים להם בצורות חדשות. תל אביב משתנה. ישראל משתנה. אנשים סביבי משתנים. זוהי עת היסטורית, אני גאה לחיות בה. אני שוכב לי במיטה, בוהה בתקרה ותוהה לעצמי מי נושא בהחלטה? אני תוהה אם שוב ידו של גלעד ארדן מעורבת בדבר או שמא מדובר בתגובת נגד מצרית על המצור הישראלי על עזה? אני שואל את עצמי: מעניין אם לעדי אשכנזי יש משהו לעשן?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שי ענבים  ביום 16 במאי 2010 בשעה 21:22

  לא רק בת"א יש יובש
  גם בישראל

 • זנבי  ביום 17 במאי 2010 בשעה 13:11

  החשיש הישראלי מלא רעל – עדיף שלא יהיה בכלל

 • idohartogsohn  ביום 17 במאי 2010 בשעה 13:45

  זנבי, יתכן שאתה צודק והאגדות האורבניות הנפוצות בהחלט טוענות שמערבבים בו אדולן, חרא, רעל ומה לא. לרוב לפי דעתי זה מבוסס על שמועות בלבד. בתחקיר היחיד שאני ראיתי שעשו טיים אאוט שבדקו 3 דגימות חשיש תל-אביביות רנדומליות לא נמצא בהן שום דבר יוצא דופן.
  אולי יש מקרים כאלה, אבל למרות שלחשיש הישראלי יצא שם רע במיוחד, אני לא בטוח אם כדאי להוציא דיבתו רעה באופן כזה עד כדי כך.

  • שי ענבים  ביום 17 במאי 2010 בשעה 14:49

   idohartogsohn,
   אדולן לא מעורבב מסביה מאוד פשוטה
   אי אפשר לצרוך אדולן בעישון הוא לא עובר את הBBB ככה
   מה שכן אני נתקלתי בחשיש שעורבב בשרף אורנים, שעוות נרות, וכו…
   מבחינת חיזוקים לחשיש חומר הדברה למינהם זה פופולרי

 • מיכל  ביום 17 במאי 2010 בשעה 14:51

  השינוי שכתבת עליו יהיה גדול באמת כשגידול ביתי יהפוך לטרנד. הפסיביות שבגמילה היא בעיניי רק תמונת מראה של הפסיביות שבסטלנות הצרכנית. לגדל עציץ זהו כבר שינוי תודעתי אמיתי: פעולה ישירה, גננות מחתרתית, חיבור מחדש לאמא אדמה – גם אם מדובר בכמה ליטרים שלה בתוך עציץ שבארון הבגדים. הסטלן, שעכשיו הוא גם גנן, ירגיש שהוא יכול לא רק להתמודד עם המציאות, אלא גם ממש לשנות אותה.

 • זנבי  ביום 17 במאי 2010 בשעה 21:00

  לא התכוונתי לאדולן וגם לא לשום סם יקר כלשהו ואין לי מושג מה מחפשים שם בטיים אאוט. אני אישית מאמין שיש שם חומרים מעורבבים, חומרי הרדמה או הדברה או לא יודע מה אחר שקל להשיג, קל לערבב, וקל להרדם איתו.
  לילה טוב!

 • נמיר  ביום 18 במאי 2010 בשעה 6:24

  צריך רק להריח את החשיש הישראלי כדי להבין… אין לו ריח בכלל! בטח לא ריח של חשיש.
  מספיק לעשן אותו כדי לןהרגיש שהוא לא מספק את האפקטים הפסיכדליים של מריחואנה. הוא מספק עייפות, רוגע, בילבול, וחוסר סיפוק – אני חושב שהיובש הוא ברכה.
  קדימה גידול ביתי!!!!1

 • בעז יניב  ביום 21 במאי 2010 בשעה 10:53

  אני לגמרי מסכים עם מיכל לגבי האקטיביות מול הפאסיביות,ואין כמו מריחואנה כדי לייצר צרכנים פאסיבים. כבר מזמן רציתי לכתוב על הקשר המוסף בצריכת חומרים פסיכואקטיבים שמקורם בגידול ולא בשכר, ועל הרצון של המדינה לפרק קשר זה בין המגדל לצרכן ולהכפיף גם אותו למנגנון שכר, גם אם לא חוקי. אולי הגיע הזמן באמת לכתוב על זה.

 • idohartogsohn  ביום 21 במאי 2010 בשעה 13:03

  אני גם מסכים עם מיכל ועם בועז. ובגדול!

 • ניר  ביום 6 ביולי 2010 בשעה 13:53

  בדרך עקיפין על מצב תודעה בואו נייבש גם את בתי המרקחת
  לא לאקמול לא לקודאין לא ווליום לא פרוזק ולא לכדורי ההרגעה
  נשאיר את הפאבים פתוחים ןניתן למציאות לאתגר את כולנו
  האם אתם חושבים שנישאר נחמדים יותר ? סבלניים יותר ? אמפתיים?
  הרי המציאות טופחת על ראשנו כשמש יוקדת
  האם אפשר ליבש את הכובעים כי הם לא טיבעיים?
  אני בטוח שהאלכהול והסיגריות יחגגו ביחד עם השבצים וההתקפי הלב
  הטיבעיים אחרי הכל מהי נחמה ולמי?

 • הדברה  ביום 3 באוקטובר 2010 בשעה 14:14

  בעבר שיטות ההדברה הירוקה נחשבו ללא יעילות ביחס לשיטות ההדברה הקונבנציונאליות, אולם כיום ההדברה הירוקה עברה מהפך וניתן לראות כי השיטות השונות אינן יורדות ביעילותן מההדברה הכימית. יתרונה הגדולה על פני ההדברה הכימית הוא אי הרעילות שלה והיותה ידידותית לסביבה ולאדם. בעת שימוש בהדברה ירוקה אין הגבלות של שהייה באזור הריסוס ואין ריחות לוואי קשים.

 • הדברה  ביום 7 בנובמבר 2010 בשעה 12:03

  אצל עדי נתפס חשיש? פששש…רק חזרתי לארץ לפני יומיים…

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: