איך ליצור במינימום השקעה את אתר הפודקסטים הטוב ביותר ברשת העברית

פודקסטים הם בעיני אחת התגליות הגדולות ביותר של האינטרנט. יותר מיוטיוב, פייסבוק או טוויטר, פודקסטים שינו את האופן שאני חי וחושב. הנוכחות שלהם בחיים שלי בשנים האחרונות שמה אותם במקום שהוא שני בהשפעתו רק לספרים. זה די מדהים אותי כי זהו מדיום חדש שלא עבר עדיין לגמרי למיינסטרים וגם לא זוכה להמון תשומת לב כמו כמה מדיומים אחרים שצצו בשנים האחרונות.
 
היתרון הענק של פודקסטים, אני חושב, הוא שהם לא דורשים זמן פנוי. בניגוד לאתרים אחרים ברשת שצריך להיות אקטיבי בהם (למי יש זמן?) פודקסטים לא מתחרים על הזמן הפנוי שלכם אלא מתממשקים למקומות שהיו קודם לכן ריקים לחלוטין ומאפשרים לנצל אותם בצורות חדשות. אפשר לנהוג במכונית או להיות תקוע בפקק ולהעביר את הזמן בצורה מופלאה עם איזה פודקסט מרתק. עם אוזניות אלחוטיות אפשר לשמוע פודקסטים כשרוחצים כלים, עושים כביסה או מבשלים.
 
פודקסטים יכולים לשנות לחלוטין את המפה האינטלקטואלית בראש. כל הספרים האלה שנראים נורא מעניינים, אבל שלא נראה שנגיע אליהם בזמן הקרוב – פודקסט מהווה דרך להתרשם מהם התרשמות מהירה וקולעת עם הרצאות שמוסרות את הרעיון העיקרי בצורה כריזמטית. ההצלחה שלהם לעשות את זה בצורה אפקטיבית ומהנה מדהימה אותי בגלל שכל החיים שלי שנאתי לשבת בכיתה ולהאזין להרצאות. הרצאות הן בעיני דרך שהיא ברוב המקרים מיותרת, איטית, בלתי יעילה ומתסכלת להעביר מידע מאדם למשנהו, לפחות עבור אנשים כמוני שיש להם נטיה ברורה למילה הכתובה. אבל פודקסטים עוקפים את המחסום הזה שמונע ממני ללמוד מהרצאות שבעל פה. למרבה העניין, דווקא הירידה ברזולוצית האינפורמציה (כלומר השימוש באודיו בלבד) היא שהופכת אותם ליעילים יותר. גיליתי שלעיתים קרובות האפשרות לצפות בדובר מסיחה דעתי והופכת את ההרצאה לחוויה סטטית משעממת. כאשר כל מה שקיים הוא הקול הדובר, וכאשר מאזינים לו תוך כדי ביצוע מטלות אחרות ההאזנה נוטה להיות מעניינת בהרבה ואז גם קל הרבה יותר לשמור על הריכוז.
 
ויש סיבה נוספת כמובן לכך שהפודקסטים מעלים את רף האיכות להרצאות בכמה רמות. אם עד לפני האינטרנט היינו מוגבלים להרצאות של אותם אנשים מקריים שנמצאים בעיר שלנו או באוניברסיטה שלנו הרי שהפודקסטים הופכים את הזירה האינטלקטואלית של ההרצאות לזירה בינלאומית. ההבדל בין ההרצאות שזמינות בדרך כלל לקהל הרחב לבין אלו שניתן למצוא ברחבי הרשת הוא כמו בין בית"ר ירושלים לצ'לסי או בין הליגה הלאומית בכדורסל ל-NBA. בשנתיים האחרונות התחלתי להעריץ את היכולת של כל מיני אנשים מבריקים למסור את הרעיונות המבריקים שלהם בצורה מבריקה שהופכת אותם למבריקים עוד יותר. אנשים כמו וויל רייט, בארי שוורץ, טרנס מקנה, ניאל פרגוסון, פול הוקן, קווין קלי לימדו אותי איך נשמעים דובר והרצאה שאוחזים בתשומת הלב שלך מהרגע הראשון ומהפנטים אותה עד הרגע האחרון. מהבחינה הזו פודקסטים הם גם האזנה חובה לכל מי שרוצה להשתפר כמרצה ודובר.
 
הבעיה העיקרית בצמיחת דפוסי ההאזנה לפודקסטים בארץ היא כמובן שכל הפודקסטים שאני מדבר עליהם הם באנגלית. אמנם היו במהלך השנים כל מיני נסיונות מעניינים ליצור פודקסטים קבועים  ואיכותיים כמו אלו של גיקים או מופע השוליים של זיו קיטארו אבל אין באינטרנט אתר שמרכז הרצאות או תוכניות של האנשים המעניינים ביותר בישראל מאתגר קרת לפרופ' דניאל כהנמן, מד"ר בועז הוס ועד שלמה זנד.
 
חשבתי על זה כשנקלעתי לאתר של גלי צה"ל וגיליתי לגמרי במקרה את לוח ההרצאות של האוניברסיטה המשודרת. המסמך הזה מכיל רשימה של כ-300 קורסים (כל קורס מורכב מכ-14 שיעורים) בסגנון אקדמי-פופולרי המיועד לקהל הרחב. הקורסים הללו שודרו בגלי צה"ל מ-1977 ועד היום ועל בסיס חלקם נוצרו הספרים הפופולריים של האוניברסיטה המשודרת, אולי היוזמה המוצלחת ביותר בתולדות הנסיון להנחיל את הידע האקדמי לקהל הרחב בישראל. בין המרצים שמופיעים בתוכניות ניתן למצוא אנשים כמו פרופ' ישעיהו לייבוביץ', פרופ' מיכאל הרסגור, ד"ר שלמה בידרמן, יגאל תומרקין, פרופ' יובל נאמן, פרופ' משה אידל, הרב עדין שטיינזלץ, ד"ר יואב בן דב ורבים אחרים.
 
כרגע ניתן להאזין באתר גל"צ רק להרצאות שעלו לאתר בשבועות האחרונים אבל תארו לכם שגל"צ הייתה מעלה את כל ההקלטות הללו, אלפי שעות הרצאות של מיטב המרצים בישראל, לתוך הרשת. זה לא בלתי אפשרי. ראשית כל, אם גל"צ אכן מחזיקה בזכויות להקלטות, כפי שאני מניח, הרי שמדובר ברכוש ציבורי ובכך היא תממש סוף סוף את המנדט שלה ושל סדרת האוניברסיטה המשודרת להפיץ השכלה לקהל הרחב (ובעלות מינימלית עבור הקהל). שנית, בארגון הסובל מעודף כח אדם כמו צה"ל, כל מה שידרש כדי להוציא לפועל את החזון הזה הוא לקחת כמה חיילים משועממים ולהקצות להם כמה מחשבים למשך מספר חודשים. הרווח שיפיקו הרשת העברית והתרבות העברית מהעלאתן של אלפי הרצאות של טובי המוחות האקדמיים בהארץ יהיה בלתי ניתן לתיאור. זה יהיה, בלי ספק, אתר שישנה לחלוטין את מפת הפודקסטים ברשת העברית ויהפוך את ההפצה של השכלה וידע למשהו נח וזמין הרבה יותר – לתפארת מדינת ישראל.
  
אם למישהו יש קשרים בגל"צ הוא יותר ממוזמן לגלגל את הרעיון לכיוונם.

ובינתיים, עבור מי שלא רוצה לחכות, כמה אתרי פודקסטים שאני אוהב במיוחד:
 
העכשיו הארוך – פודקסטים של ההוגים המובילים על הפלנטה

 
הסלון הפסיכדלי – פודקסטים מעולים בנושאי פסיכדליה וכל מה שנושק לה (כלומר הכל)

 
Econ-Talk – פודקסטים מעניינים בנושאי כלכלה 

 
Gnostic Media – אתר פודקסטים פסיכדלי שגילו לי עליו רק בימים האחרונים אבל נראה מעולה
 
אשמח לקבל המלצות נוספות.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מירי  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 9:57

  א. תודה

  ב. גלי צה"ל מציעים למכירה הקלטות של האונ' המשודרת. אני מניחה שמישהו יצטרך לפצות אותם על אבדן הכנסה

  ג. מצטרפת לבקשה שלך

 • דנה  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 10:05

  לפודקאסטים – רעיון מצוין ולא נשמע כלל בעייתי לביצוע.

  אני מכירה אתר פודקאסטים בענייני כתיבה שנקרא quick and dirty tips for better writing
  כתבתי עליו פה
  http://milotkishur.blogspot.com/2009/02/blog-post.html

  היופי בפודקאסטים פה הוא שלקרוא דברים כאלה – בתחום לשון או דקדוק – עלול להיות משעמם נורא גם למי שעוסק בתחום. כשמקשיבים לפודקאסט תמציתי עם דוגמאות הכול מובן יותר ונקלט מהר יותר.

 • דרור  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 11:06

  http://www.alanwattspodcast.com/
  אפשר גם דרך itunes
  ובעניין גלי צה"ל, הם די רחוקים מזה. כיום בשביל לרכוש קורס מסוים יש טפסים די מייגעים, ובסופו של דבר אתה מקבל קלטות, אפילו לא cd.

 • ברכה ג  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 14:02

  ועוד כמה ראיונות מוקלטים עם אנשים מעניינים.
  כאן:
  http://radio.goleshet.com/
  כשהתוכניות הוקלטו עוד לא המציאו את הפודקאסט, ואחר כך עברתי לדברים יותר קצרים, כאלה למשל:
  http://blog.goleshet.com/home/?keywords=radio_bracha

 • עידו  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 14:17

  אדיר. תודה!

 • ברכה ג  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 14:48

  זה כאן:
  http://goleshet.com/radio-goleshet-podcast.xml

 • אריאל  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 18:12

  לא מזמן כתבתי פוסט קצרצר על אחד מהקורסים הנוכחיים. באמת תהיתי מדוע גל"צ לא משחררים את מאגר הקלטות האוניברסיטה המשודרת המדהים והאיכותי שלהם.

  נכון שהם מוכרים קלטות וספרים, אך אני בטוח למדי שהמכירות של הקלטות קצת בירידה בעשור האחרון ופודקאסט לא מתחרה בספר, מה גם שההרצאות עוברות עריכה לפני שהן הופכות לספר כך שזה איננו אותו טקסט.

  מקווה שהם ילכו בדרכם של האוניברסיטה הפתוחה שהולכת להפוך לבאמת פתוחה כאשר מתישהו הם הולכים לשחרר לרשת את כל חוברות קורסי האוניברסיטה הפתוחה לכל דיכפין.

 • melquiadess  ביום 29 באפריל 2009 בשעה 13:47

  פודקאסט מצויין בעברית שלצערי איני מוצא מספיק זמן כדי באמת להאזין לו:
  http://www.ranlevi.co.il/

  רן לוי בפודקאסט מרתק על טכנולוגיה וההסטוריה של טכנולוגיה.
  ושים לב במי מתעסק הפרק האחרון שלו…

 • ישי  ביום 29 באפריל 2009 בשעה 22:36

  פודקאסט מצוין בענייני טכנולוגיה, ולא רק, הוא:
  http://feeds.conversationsnetwork.org/channel/itc

  וכמובן צריך להזכיר שלטד יש גם פודקאסט וידאו.
  http://feeds.feedburner.com/tedtalks_video

 • עידו  ביום 30 באפריל 2009 בשעה 14:09

  ואוו, תודה. רק בשביל לגלות את זה היה שווה לפרסם את הפוסט.

 • עידו  ביום 30 באפריל 2009 בשעה 14:11

  כמובן כמובן.

  סליחה ששכחתי את שני האתרים המצוינים הללו.
  ב- itconversations אפשר בהחלט למצוא פנינים. וכמובן גם בטד (למרות שאני אישית מוצא את ההרצאות בטד לעיתים קצת קצרות ודחוסות מדי לטעמי).

 • עידו  ביום 30 באפריל 2009 בשעה 14:14

  חזרו אלי מהאוניברסיטה המשודרת ששלחתי להם לינק לפוסט הזה, והם אמרו שיש תהליכים בכיוונים שהוצעו כאן והם מקווים שהדברים יבשילו בקרוב.

  מה שנקרא, משמח.

  עידו

 • בתנועה מתמדת  ביום 10 במאי 2009 בשעה 1:48

  יש את זה
  http://www.animalvoiceradio.com/
  פודקסט מעולה על צמחונות, טבועות וזב"ח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: