קונספירציות ליידי גאגא

בעקבות תיאוריות הקונספירציה המאוד מפותחות שצצו לאחרונה בנושא הקשר בין ליידי גאגא לאילומינטי, לבונים החופשיים ולשאר חברות סודיות פנה אלי אייל דץ מוואלה בעניין ליידי גאגא וקונספירציות. בהתחלה פטרתי את הנושא ואמרתי שאני לא מאמין גדול בתיאוריות קונספירציה אבל אחרי שהתוודעתי לבלוג של ה- Vigilant Citizen שיצר את רוב הבלאגן הקונספירטיבי בשורת מאמרים שכתב על המוטיבים האוקולטיסטיים בקליפים של גאגא, דעתי החלה להשתנות.
 
זה לא שהתחלתי להאמין שליידי גאגא היא עובדת שטן הפועלת בשירות ה-CIA והאילומינטי, אלא שנהניתי מאוד מהפרשנויות של ויג'ילנט סיטיזן, שהבלוג שלו מוקדש לפרשנויות פאראנואידיות ואוקולטיסטיות לתרבות הפופ ושבתפיסת העולם שלו כל הכוכבות הגדולות מריהאנה ועד ביונסה הן חברות אדוקות בכתות סודיות המבלות ימיהן ביצירה של אריגים סבוכים של סמלים איזוטריים המיועדים לשלוט בצבאות הבונים החופשיים הנמצאים אי שם. למרות שאני לא בהכרח קונה את הפרשנות של הויג'ילנט סיטיזן אני חושב שהפרשנויות שלו הם מלאכת מחשבת קונספירטיבית ושוות בהחלט קריאה בשביל כל מי שמתעניין בליידי גאגא, בבונים החופשיים, בקונספירציות או סתם בתרבות הפופ.
 
להלן התשובות שעניתי לכתבה של דץ בעניין ליידי גאגא וקונספירציות.
 
מה רוצה הגאגא מחיינו? האם  לפי דעתך מדובר בניסוי תרבותי שמטרתו לשים את תרבות הסלבס ללעג? היא משחקת לנו במוח? היא באמת כל כך מתוחכמת?
 
אני חושב שליידי גאגא היא אחת התופעות המתוחכמות והמרתקות ביותר של התרבות העכשווית ומייצגת פריצה של כמה רמות קדימה ברמת המודעות העצמית והתחכום של תרבות הפופ. האופן שבו היא מערבלת דימויים, סמלים ורעיונות בקליפים שלה הוא פשוט גן עדן בשביל פרשנים תרבותיים. מה אי אפשר למצוא שם? ביקורת/סגידה על תרבות הצריכה העכשווית, ביקורת/חגיגה של הרידוד הערכי הגובר ותרבות הסלבס, סמלים דתיים, התייחסות לפלסטיקיזציה/רובוטיזציה הגוברת של האדם המודרני, מיניות היפר-מוחצנת ודימויים הלקוחים מתרבות הפורנו, דימויים הלקוחים מארסנל הסמלים של קבוצות איזוטריות ואוקולטיות ועוד ועוד. זו כמובן אחת מהסיבות שכל אחד רואה שם מה שהוא רוצה.
אז מה היא רוצה מחיינו? אני חושב שמלבד הדברים הברורים: כסף ופרסום, ליידי גאגא היא באמת אמנית שמצאה דרך ליצור יצירות שהיו נחשבות בעבר לשיא האוונגארד, ולהפוך אותם למחלבת כסף שזוכה להערצת העולם כולו. מדובר כאן בהרבה יותר מניסוי תרבותי שכל מטרתו לשים את תרבות הסלבס ללעג. מדובר ביצירה תרבותית מרובת רבדים שהיא אחת ההערות המרנינות והמקוריות ביותר שאני ראיתי על התרבות שלנו בכלל.
חשוב לציין אגב, שכשאני מדבר על "ליידי גאגא" אני לא מתכוון לאדם מסוים, אלא למותג מופק לעילא שסטפני ג'ואן אנג'לינה ג'רמונטה היא בו רק חלק מתוך מארג שלם של אנשים מוכשרים מאוד ממגוון תחומים כמו אמנים, אנשי אופנה, מעצבים, במאים, פרובוקטורים מומחים ועוד. קשה לי לומר מה ליידי גאגא האדם רוצה כי האדם הזה מוסתר מאחורי כל כך הרבה מסכות, אבל למותג ליידי גאגא יש בהחלט אג'נדה מובחנת וקו ברור שהולכת ומתפתח מקליפ לקליפ, מתלבושת לתלבושת. המותג הזה יוצר אמנות אפלה, סימולקרית, מעורבלת, סופר-פופית וממכרת שעושה טוויסט מופרע על מיניות, צרכנות, דת, תרבות הפופ וכל מה שעובר לו ברדאר.
האם היא משחקת לנו במוח? כן, ואני חושב שבדיוק מזה אנחנו נהנים. היא מציגה לנו חטיפי דימויים פופיים לשליקה מהירה. ובשביל זה היא שם. בשביל לגאול אותנו מהשעמומון הבנאלי והצפוי מראש שתרבות הפופ הפכה אליו. ליידי גאגא הציבה לתרבות הפופ רף חדש של תחכום, אפלות, מודעות עצמית וערכי עיצוב. אין ספק שתרבות הפופ לא תשוב להיות כמו שהייתה קודם אחרי הגאגא.
 

האם כל הוגי תיאוריות הקונספרציה על גאגא נפלו בעצם בפח שהיא טמנה להם?
 
יתכן שחלקם אכן נפלו בפח, אבל אני מעדיף לחשוב שהאינטיליגנטים ביניהם פשוט משחקים איתה. יש קונספירציות אמיתיות, בוודאי שיש, אבל כמו שמומחה תיאוריות הקונספירציה רוברט אנטון ווילסון אמר, כל קונספירציה שאנחנו יודעים עליה בוודאות התפרקה תוך עשור לכל היותר כי הצדדים השונים המעורבים בה התחילו להלשין זה על זה ולתקוע סכינים זה בגבו של זה. הקונספירציות האמיתיות הן קצרות ונקודתיות מאוד. עד היום לא התגלתה מעולם קונספירציה ארוכת טווח באמת. בעולם שבו ממשלות לא מצליחות לנהל פגישות או ישיבות בלי שהתכנים שלהן ידלפו החוצה תוך מספר דקות, זה מגוחך לחשוב שכל מיני קבוצות "סודיות" (וברוב המקרים די שוליות) כמו הבונים החופשיים, האילומינטי או הכנסיה שולטים בעולם במשך מאות ואלפי שנים. כמו שאנטון ווילסון אמר, הטענה הזו  מסגירה אמונה בכך שיש מישהו שיכול לשלוט בעולם, ויותר מזה שהוא יכול לשלוט בעולם יותר מכמה רגעים מבלי שאיזושהי התרחשות בלתי צפויה (טכנולוגית/סוציאלית/גיאו-פוליטית/תרבותית וכו') תשמוט את הקרקע מתחת לתוכניות שלו. העולם שלנו הרבה יותר כאוטי ומורכב מזה. Nobody is in control. ואני חושב שאמונה כזאת, שיש מישהו ששולט בעניינים, באמת שולט בהם, היא נאיבית מאין כמוה, ומצביעה על כך שמאמינים סדרתיים בתיאוריות קונספירציה עצומות מימדים הם אנשים די נאיביים בסופו של דבר. בעיני, ואני חושב שגם בעיני ווילסון, שהיה אולי הוגה הקונספירציות האינטיליגנטי ביותר אי פעם, תיאוריות קונספירציה הן שעשוע אינטלקטואלי ותופעה תרבותית מרתקת. הוגה קונספירציה הוא בעצם הרמנויט (פרשן) טוב, וכמו כל מומחה לפרשנות הוא יודע לקחת רשת של סמלים, למצוא בה דפוסים ולטוות ממנה סיפור שבמקרים מסוימים הושתל שם בכוונה ובמקרים מסוימים מיוצר על ידי הפרשן. שתי האפשרויות טובות בעיני.
קונספירציות הן שעשוע פרשני. הוגי קונספירציות טובים מתמחים בלמצוא עדויות והוכחות לכל תיאוריה, ותהיה המפורכת ביותר. הם עושים זאת באלגנטיות ובצורה משכנעת. הוגה קונספירציות טוב חייב להאמין במידה מסוימת בסיפור שהוא מספר. אחרת הוא לא יהיה משכנע, אבל אני רוצה לחשוב שהוא שומר בכל זאת בסופו של דבר על מידה של מודעות ומבין שהמציאות הרבה יותר מורכבת מהדפוס המקרי שהצליח לזהות בה ביצירה הפרשנית האחרונה שלו, כי כל פרשנות מצמצמת את המציאות ומשמיטה מתוכה המון פרטים חשובים. הוגה קונספירציות שבאמת מאמין בעולם הקונספירטיבי המאורגן שהוא בונה לעצמו זה דבר די עצוב והרבה פחות חינני בעיני.
 
ועכשיו בהקשר של ליידי גאגא. אני חושב שקונספירציות הן משהו שהולם מאוד את התדמית של הליידי, את תדמית הבבואות החמקמקה שבה היא אופפת את עצמה ושמאפשרת לעשרות ומאות פרשנויות לפרוח סביב לדמותה, להשליך עליה כל רעיון אפשרי ולראות בה כל דבר אפשרי. כל אלו מעידים ראשית לכל על הצלחתה יוצאת הדופן בהפיכת עצמה לסימולקרה, למשהו שהוא מעבר למה שאיזושהי פרשנות קונקרטית תצליח ללכוד. גבר? אישה? הרמפרודיט? מלאך? שדון? זונה? זה לא משנה, ליידי גאגא מפשיטה מעל עצמה את הממשות והופכת להיות כללות הפנטזיות של הציביליזציה שלנו. כמו קוסם היא פושטת ולובשת מסכות בקצב מהיר מיותר ממה שאיזשהו צרכן תרבות פופ מסוגל לקלוט ובגלל זה אנחנו מרותקים על ידיה ומאוהבים בה. ברגע שתפסיק לעשות את זה ותתקבע בזהות אחת, מוטרפת ככל שתהיה, היא תהפוך למעייפת כמו שאר הכוכבות.
אז אני רוצה לחשוב שגאגא (ושוב לא רק היא, אלא כל המעורבים ביצירת המותג גאגגא) עושה איזה טנגו עם הוגי הקונספירציות. היא שולחת להם איזה רמז פלרטטני, והם בחזרה ממציאים איזה תיאוריה שמטרתה לתאר אותה. ואז היא שולחת להם איזה מסר חדש שעליו הם עטים בשקיקה וחוזר חלילה. מדובר, בסיכומו של דבר, בסוג של מעשה אהבה הדדי ואין לי ספק שהקונספירטורים נהנים ממנו לא פחות מליידי גאגא.
 
כל מה שתרצה להגיד על הנושא
 הנה עוד דוגמה לפלרטוט עם תיאוריות הקונספירציה. הקליפ המופתי הזה ש-Vigilant Citizen מזכיר בהקשר של ההתייחסות לשטיפת מח ביצירתה של ליידי גאגא. ליידי גאגא משלבת כאן בין מותג ההלו-קיטי (סמל לורדרדות נטולת מוח שגאגא אוהבת להשתמש בו), לבין תוכן שיווקי מודגש בכוונה יתר על המידה (השמפו של ג'ונסון אנד ג'ונסון) לבין אסתטיקה של שנות השישים שהזכירה לי גם את האסיר (יצירה עמוסה בשטיפות המוח שלו) וגם בסופו את הוולווט אנדרגראונד (הלהקה של אנדי וורהול, שגאגא מנתה אותו בעבר כאחד ממקורות ההשראה העיקריים שלה).


מה שמעניין זה שזה אפילו לא קליפ לשיר, אלא בסך הכל קליפ שהופק לערוץ היוטיוב שלה וזה עדות נוספת עד כמה שהליידי לוקחת ברצינות את האמנות שלה. זה שאחת מאמניות הפופ המרכזיות של זמננו יצרה כאן פרסומת שהיא גם יצירת אמנות אוונגרדית מופלאה וגם מתכתבת עם תיאוריות קונספירציה ועם תרבות הפופ של שנות השישים זה פשוט נפלא בעיני. זה מספיק מלהיב בעיני שאני לא צריך להאמין בשום תיאורית קונספירציה בשביל להנות מזה. כשאני מסתכל על זה אני רואה בעיקר יצירה של אחת האמניות המדהימות של זמננו שמתכתבת עם תרבות הצריכה, הפלסטיקיזציה ושטיפת המח. המחשבה שה-CIA, הבונים החופשיים או שניהם יחדיו אחראים ליצירה הזו משום שהם עסוקים בנסיון להפיק יצירות פופ קאטינג-אדג' שישחילו לצופים מסרים על הקונספירציות האפלות שבהן הם עוסקים היא בעיני לא רק מיותרת אלא לא פחות ממגוחכת.
 
ליידי גאגא היא המשיח

 הפרשנות האוקולטיסטית לטלפון

 הפרשנות האוקולטיסטית ל-Paparazzi 
 
הפרשנות האוקולטיסטית ל-Bad Romance

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נעם  ביום 22 במרץ 2010 בשעה 21:45

  תיקון קטן- הוידאו פרסומת הזה לא נוצר בשביל אתר היו-טיוב שלה, כי אם כחלק מקטעי הקישור במופע שלה, איתו אפילו היא הגיעה ארצה.

 • נועם  ביום 23 במרץ 2010 בשעה 11:04

  נושא תאוריות הקונספירציה עמוק יותר ממה שתיארת כאן.
  נושאים כמו הפיגוע בתאומים,רצח קנדי,רבין ועוד הינם הרבה מעבר למסרים בקליפים.
  לראות נושאים אשר ההסבר הרישמי עליהם קלוש ומלא בחורים ועדיין נמכרים ע"י התקשורת לציבור כאמת על מנת לשלוט בו ,הינם בעייתיים בעיני.
  אתה מוזמן להכנס לאתר אמת אחרת ולקרוא על הנושאים האלה מזוית שונה ומגובה בנתונים רבים
  נועם

 • הבונה  ביום 23 במרץ 2010 בשעה 15:55

  גא-גא מטבעה היא מין עוף נואש
  מעונֶה בתשוקה נושנה:
  טעמה בלבוש מגוחך – היא לובשת
  אופנה של בעוד כשנה.

 • עוד נעם!  ביום 23 במרץ 2010 בשעה 20:28

  יש סיפור קצר של צ'אפק על עקבות בשלג שנגמרות פתאום באמצע הרחוב בלי סיבה. חוקר שנדרש לענין אומר (אני מצטט מזכרון של לפני 20 שנה), משהוא כמו:
  אין הסבר? למה שיהיה הסבר, לרוב הדברים אין הסבר.
  זאת נקודת החולשה של אנשי הקונספירציות, הם לא מקבלים את העובדה שלרוב אין הסבר.

 • קיקה  ביום 24 במרץ 2010 בשעה 3:34

  להשוות את המקרה (או כל מקרה) המסופר על עקבות בשלג שנעלמות, לרצח ראש ממשלה או לנפילת שני גורדי שחקים, זה כמו לתהות למה פיות לא עובדות בתור קופאיות בסופר.

  מגוחך, כלומר.

  לרוב הדברים הארציים יש הסבר, חריג או שגרתי.

  החיבור המועלה כאן בין ליידי גאגא לבונים החופשיים או לסי איי איי נראה לי כמו טריפ נחמד לרכב עליו, לא יותר

  (אי אפשר שלא להאשים אותה ואת האווירה בקליפים שלה בניכור קיצוני. ודבר מנוכר כמעט תמיד יעורר רצון לתת הסבר לוגי ללמה הוא כזה. אבל הגברת הזאת היא לא יותר מ"הלו קיטי" אנושית, ואני מנחשת שמי שמנסה להסביר את ליידי ג' לעצמו הוא יליד שנות השבעים. האחיינית שלי בת ה-9 אוכלת אותה בלי מלח)

 • הבלן  ביום 24 במרץ 2010 בשעה 9:49

  מה שקיקה כתבה בסוגריים כל כך נכון.
  אנשים בני שלושום פלוס רואים את ליידי גאגא ונדהמים בלי להבין שזו פשוט רמת הגירויים שהדור הצעיר צורך.

  גם לילדים בני תשע וגם לבני הנוער של היום ליידי גאגא לא מזיזה הרבה, היא פשוט הריק-מתוכן האופנתי שהם כל כך אוהבים.
  הקידוש והסגידה ליופי הגופני, שלל החיקויים האומנותיים-אופנתיים המצועצעים, ומעל הכל המוסיקה הנמוכה עמוסת התכנים הנצלניים; כל אלה ואחרים הם מהמאפיינים המובהקים של ההתדרדרות החברתית הכל-כך-ממכרת בדורנו.

  הזהרו ידידי מציפורניה החדות של גא-גא

  הבלן

 • קיקה  ביום 24 במרץ 2010 בשעה 15:12

  גם עם זה הייתי נזהרת, הבלן.

  אני מניחה שסבתא שלי היתה בטוחה שסוף העולם קרב כשאמא שלי הקשיבה לביטלס.

  ידוע שאנחנו בטוחים תמיד שהדור שלנו הוא הוא הדור האחרון שזכה לאיזה רגש.

  ידוע שאנחנו בטוחים שהדור הבא אחרינו הוא הוא זה שיביא לכליון העולם ולהרס כל מה שיש בו רוח.

  עניין הישרדותי, אני מניחה.

  לא נעים לומר, אבל ליידי גאגא של היום היא לנון (ודא-דא) של אתמול.

  (אפרופו דא-דא. לדעתי זה בדיוק מקור השם של הגברת ג'. היא גם קורצת כל הזמן לאנדי וורהול בקליפים, שאם כבר להאשים מישהו, זה אותו. כי אם פעם היינו רק אוכלים גא גא, היום אנחנו סוגדים לו כי הוא האמנות החדשה)

 • הבלן  ביום 24 במרץ 2010 בשעה 16:42

  ושאנחנו באמת צפויים לאיזשהי התפתחות מעניינת בסגנון ההתפתחות של הביטלס גם אצל ליידי גא-גא

  זה יכול להיות מעניין

 • זיפתי  ביום 28 במרץ 2010 בשעה 15:03

  זיפ זיפ מזל טוב!
  בת עשרים וארבע

 • עידו  ביום 28 במרץ 2010 בשעה 17:12

  וסליחה לכל המגיבים שלא חזרתי אליהם. לא הצלחתי להזין תגובות למערכת בשבוע האחרון, וחוששני שזה היה המצב אצל מגיבים נוספים. עמכם הסליחה.

 • עידו  ביום 28 במרץ 2010 בשעה 17:14

  אני לא חושב שכל תיאוריות הקונספירציה הן זבל. במקרים מסוימים סימני השאלה עומדים ומהדהדים כמו בסיפור קנדי ואולי גם בסיפור מגדלי התאומים (ובמקרים נוספים בוודאי). ובכל זאת אני נוטה להאמין שרוב מה שאנחנו קולטים על תיאוריות קונספירציה זה לא יותר מרעש לבן.

  עידו

 • הוצאת אור עליון  ביום 28 בפברואר 2012 בשעה 23:17

  שלום טכנומיסטיקה, שלחנו קישור לספר חדש … 'המלחמה השקטה והאויב הבלתי נראה' \ מאת רון דניאל \ הוצאת אור עליון ישראל התשע"ב 2012 \ קישור לספר באינטרנט:

  http://www.dvradio.co.il/new/read.php (למטה משמאל)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: