קריאה לממשלה גלובלית – מסר למנהיגי ה-G8

המאמר פורסם היום בערוץ הניו-אייג' של אתר NRG

בתחילת שנות התשעים השתתף הביולוג והסופר רופרט שלדרייק בפורום של חברות ענק בריטיות שהקימו קבוצת חשיבה לנושא עתיד המין האנושי (ובמיוחד, מן הסתם, האופן שבו העתיד הזה ישפיע על העסקים שלהן). העבודה המשותפת עם חברי הצוות הביאה שלדרייק למסקנה הדי מובנת מאליה ועדיין מרגיעה שגם למוחות של הקונצרנים הגדולים אין באמת מושג אמיתי מה קורה, ועם זאת הפאנל גם הגיע באופן מעניין לשתי מסקנות על שני תהליכים סותרים המתרחשים בפלנטה:

בפלנטה מתבצע תהליך גלובליזציה שמבטל את הרלבנטיות של גבולות וממשלות ויוצר חברה גלובלית אחת. בפלנטה קורה תהליך של פרגמנטציה והתפרקות של מדינות אם לחלקים אתניים ולוקאליים הולכים וקטנים.

בסיומו של התהליך נדרש צוות החשיבה להסביר את ממצאיו הסותרים ולהציע כיצד ימשיכו תהליכים אלו בעתיד. הצוות הציע מספר תרחישים שבאחרון והכביכול קונטרה-אינטואיטיבי מביניהם ממשיכים שני התהליכים הללו ומתרחשים בבמקביל.

היום, כמעט שני עשורים מאוחר יותר נדמה שאפשר להסכים שמה שהתרחש מאז אכן היה תנועת  כפולה של שני התהליכים שגרמה מצד אחד לניידות גדולה יותר מאי פעם בהיסטוריה האנושית, לרישות עסקי ואנושי גלובלי (כפי שהוא מתבטא לדוגמה ברשת האינטרנט) – ומצד שני להתפרקות אתנית פרגמנטרית כפי שקרה בברה"מ וגרורותיה, ביגוסלביה וממשיך לרחוש גם היום בספרד, איטליה ומדינות אחרות.

אזרח העולם הראשון
בתרחיש הזה של המשך הגלובליזציה והמשך הפרגמנטציה אפשר לדעתי לראות איזשהו שיקוף של רעיון נקודת האומגה: תהליך התכללות ואיחוד האנושות לישות אחת שמלווה בתהליך מקביל של התפרטות ושמירה על המאפיינים הייחודיים של כל חלק וחלק מחלקי האנושות.

אלא שאם מסתכלים מחפשים היום בעולם את נקודת האומגה, אם נבקש להסתכל על העולם בתור ישות אחדותית, נגלה מצב די מזוויע. הצד הפרגמנטרי משתולל והצד המאוחד כמעט ואינו קיים. אם העולם היה בן אדם הרי שמדובר בישות מסוכסכת ביותר בדעתה. כל צד וצד באותו אדם מושך לכיוון אחר, כל חלק אחר בנפשו נלחם בחלקים האחרים. לו האנושות היא אדם, הרי שהיא מציגה מציגה תכונות אופי של חולה סכיזופרניה במצב פסיכוטי – וזה לא נראה טוב לא לסביבה ולא לנו.

ממשלה גלובלית, ממשלה שתנהל את ענייני המין האנושי כישות אחת, תוך התחשבות קודם כל באינטרס המשותף של תושבי הפלנטה ותתייחס לכל אדם ואדם כאזרח שווה של העולם היא אחת הפתרונות שאפשר להעלות על הדעת למצב הזה. אלא שהרעיון של ממשלה גלובלית כבר ידע בעבר ימים טובים יותר.

בעקבות מלחמת העולם השניה היו שנות הארבעים, החמישים והשישים עידן הזהב של חזון הממשלה הגלובלית. השנים הללו הביאו את עליית נאט"ו, ברית וורשה והאומות המאוחדות ויצרו בעולם ציפיה לכך שתיווצר ממשלה מאוחדת. תנועה הולכת וגדלה להקמת ממשלה גלובלית קמה בעשרות מדינות מסביב לעולם ונציגה הבולט ביותר, גארי דיוויס, טייס מפציץ B17 ממלחמת העולם השניה היה לאזרח העולם הראשון כשויתר על האזרחות האמריקנית שלו והכריז על עצמו כאזרח העולם. דיוויס שכתב ספרים כמו "העולם הוא מדינתי: מהרפתקאותיו של אזרח עולמי" עלה למרפסת בבניין האו"ם בצרפת ב-1948 ופצח בנאום מחתרתי שקרא להקמת ממשלה גלובלית עד שנגרר משם לבסוף על ידי שומרים. בשנות החמישים עסק דיוויס בהקמת ארגונים בעלי כוונות גלובליות ואף החזיק בפספורט פלנטארי שבדרך כלל היה מזכה אותו בכניסה ישירה לבתי הכלא במדינות שאליהן היה מטייל.

ב-1951 הפך סרט המדע הבדיוני הקלאסי של רוברט וייז "היום שבו עמדה האדמה" (The Day the Earth Stood Still) לסמל של הצורך הדחוף בממשלה גלובלית. בסרט מגיע חייזר בשם קלאטו לכדה"א ומזהיר את מנהיגיו שלולא יחדלו מדרכיהם הילדותיות והכוחניות יהפוך כדוה"א לבעיה קוסמית הדורשת טיפול.

אלא שבעקבות המלחמה הקרה והיווצרות שני גושים גלובאלים עוינים זה לזה התקרר גם רעיון הממשלה הגלובלית. מאז שנות החמישים והשישים התרבות שלנו כבר לא עוסקת בנסיון לאחד כוחות וליצור ממשלה גלובלית משותפת. הרגעים היחידים שבהם אנחנו יכולים לדמיין איחוד משותף של המין האנושי, הם כשאנחנו מעלים על הדעת את האפשרות שמין חייזרי יפלוש לכדור הארץ (כמו ביום השלישי או הפלישה ממאדים) . התפיסה המגוחכת הזו שדורשת את הופעת האחרות על מנת שנוכל לגלות את הזהות העצמית היא אחת הרעות החולות של המין האנושי. אלא שהצורך בממשלה כזו, ממשלה אמיתית שכזו ממשיך להיות דחוף ולחוץ.

למה חייבים ממשלה גלובלית היום
כל שלב באבולוציה המביא איתו עליית דרגה בצורת הקיום מביא איתו גם בעיות חדשות מדרגות חדשות הדורשות פתרונות מדרגות חדשות. כשהפרוטוזואה (האורגניזמים הראשונים) הפכו לחיות רב-תאיות ומורכבות המנווטות במרחב נוצר צורך במוח שישלוט בתנועה ובתהליכים ביולוגים, כשיונקים וקופים פיתחו חיים סוציאלים וקהילתיים התפתח מוח מפותח יותר שמטרתו להתמודד עם המורכבויות הסוציאליות של קיום בקבוצה. כאשר הטכנולוגיה מאפשרת ליצור קבוצות בני אדם המורכבות ממאות ואלפי אנשים מתפתחת לה צורת ממשל (עיר, מדינה) שתענה על האתגרים הללו. כיום כאשר הטכנולוגיה שלנו יוצרת חברה גלובאלית נדרשת שיטת ממשל גלובאלית.

האנושות עומדת היום חסרת אונים מול אתגרי הגלובליזציה משום שאתגרי הגלובליזציה הם גלובלים בעוד שצורות השלטון של האנושות הינן לוקאליות, מפוזרות ומצויות בקונפליקטים זו עם זו. אי אפשר לטפל בסוגיות כמו חוסר שוויון הכלכלי בכל אחת ממדינות העולם כל עוד מדינות אחרות משמשות כמקלטי מס או איזורים לפיתוח כלכלי מחוסר רסן ונצלני.

התוכנית האחרונה של ניצן הורוביץ' בסדרת "העולם הבא" עסקה בהגירה מאפריקה לאירופה אשר מתרחשת לטענת הורוביץ בעקבות תהליכי מדבור הנובעים משינויי האקלים שייצר העולם הראשון ומובילים לבריחה נואשת של מליוני בני אדם מבתיהם ולמוות של מליונים.

צפיה בפרק כזה מספיקה כדי לראות שהבעיות שעומדות בפני המין האנושי בעידן הגלובלי החדש –  בין אם זה שינויי
האקלים, הבעיות הכלכליות שהם יוצרים, או בעיות ההגירה שנוצרות מכך – הם כולם בעיות גלובליות באופיין.

בהקשר הזה של הממשלה גלובלית אי אפשר שלא להדגיש עוד פעם את החשיבות של סמים פסיכדלים. הקישור הזה אולי נראה מוזר בתחילה, אבל יש בו הרבה הגיון מפני שסמים פסיכדלים גורמים לאנשים לראות בכל מיני ישויות פרטיקולריסטיות כמו מדינות דבר מגוחך למדי. במקום צורות לאומיות ומתבדלות מדגישים חומרים פסיכדלים את קדימותה של הוויתו הביולוגית של האדם, וקדימותה של החוויה האנושית הזו לכל צורת שלטון תרבותית. כדבריו של טרנס מקנה, החוויה הפסיכדלית גורמת לתרבות להחשף כצעיף דק שאנחנו מניחים על משהו עמוק ובסיסי הרבה יותר – האנושיות שלנו. בעוד הם עושים זאת סמים פסיכדלים מדגישים את הקשר בין בני האדם באשר והם ובכך חותרים תחת היגיון השלטון המדינתי שמפלג את העולם. נדמה שכבר בכך יש כבר מספיק על מנת להפוך אותם לבלתי רצויים עבור קבוצות הכח שלא ששות להרפות מעמדות הכח שתפסו במרבית מדינות העולם.

היום כאשר מנהיגי ה-G8 נפגשים על מנת לדון בשלוש בעיות דחופות וגלובליות באופיין: משבר הדלק, התחממות כדור הארץ ובעיית העוני – זהו הזמן לשוב ולקרוא את הקריאה הנושנה להקמתה של ממשלה גלובלית. הזמן שבו אפשר לטפל בבעיות הגלובליות בעזרת מנגנונים גלובלים רופפים וחסרי שיניים המתעמתים מול ממשלות סוררות הולך ואוזל. המודל המדינתי שבו אנחנו משתמשים הולך והופך בלתי מתאים לטיפול בבעיות השעה. המין האנושי צריך למצוא דרך להתעלות מעל המחסומים המלאכותיים שיצר בתוכו ומהר. האנשים שמובילים אותנו צריכים לשים את האינטרסים של הפלנטה ותושביה לפני  אלו של כל מדינה ספציפית או קבוצות כח שבתוכה, אחרת כולם יסבלו. צריך ממשלה גלובלית!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קורא בכתב  ביום 8 ביולי 2008 בשעה 16:17

  מסכים איתך לגבי הצורך בממשלה גלובלית, אלא שהיום השלטונות שכביכול אמורים לייצג את רצון האנשים שבחרו בהם כמנהיגים, רחוקים מאוד מלעשות את זה ועסוקים בעיקר בפעולות שעוזרות להם לשרוד בתוך המערכת השלטונית-פוליטית הזאת. לא חושב שצריך לפרט על הפעולות האלה, אפשר לפתוח עיתון.

  אז כפי שהיום מתנהלים שלטונות ברחבי העולם, נראה שעדיף למזער את היקף השליטה שלהם במקום להרחיב אותו. עדיף לי את אולמרט בתור ראש עיר מאשר ראש ממשלה, ובטח מאשר ראש ממשלה גלובלית.

  ועכשיו לפיתרון. דמוקרטיה + אינטרנט

  http://myvote.org.il
  http://myvote.org.il/index.php?title=דמוקרטיה_דינמית

 • אריק גלסנר  ביום 8 ביולי 2008 בשעה 22:19

  אם כי החשש שלי הוא שויתור על הלאומיות, ועל הדיפרנציאציה התרבותית, יותיר את האדם במערומיו. כלומר, לא יחשוף את אנושיותנו המשותפת, אלא את בהמיותנו. אין לי עמדה ברורה בנושא, רק אינטואיציה שמפחדת מכך שבמקום מלחמת לאום בלאום – תחת שלטון גלובלי תהיה מלחמת כל בכל, כלומר קפיטליזם שלוח רסן ללא המיתון המסוים שמתחייב מתחושת שייכות לקבוצה קטנה יותר ופחות מופשטת מאשר ה"אנושות".

 • ניב  ביום 8 ביולי 2008 בשעה 22:32

  אתה למציע לתת למנהיגי
  סמים פסיכדליםG8ה
  ?

 • יו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 0:49

  הזהר נא מהצ'יפ שהחבר'ה השולטים השקופים יחדירו לגופך. אלף תשע מאות שמונים וארבע בפתח.

  אתה פשוט בוטח מדי באנשים שם למעלה. קווסטיאון אוטוריטי, ידידינו כבר אמרו.

  זהירות.

 • עידו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 10:18

  דמוקרטיה ישירה ובאופן ספציפי דמוקרטיה דינאמית הם אכן פתרונות מעניינים מאוד בהקשר הזה.

  אני מבין את החשש שלך משלטון גלובלי של מושחתים. הבעיה היא שאנרכיה וחוסר סדר הם אף פעם לא דבר טוב – וזה מה שקורה כרגע ברמה הגלובלית.

  צריך איזושהי רמה של שליטה לוקאלית יותר ללא ספק, ואולי אפילו מעבר למסגרות קהילתיות. בו בזמן צריך שצורת שלטון מרכזית ומשמעותית תשים קודם כל את האינטרס של המין האנושי כמין אנושי. הבעיות שאנחנו מתמודדים איתן דורשות צורת חשיבה כזו. וכל עוד אין לנו כזו, אנחנו בבעיה.

  עידו

 • עידו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 10:20

  מבין את מה שאתה אומר. התקווה שלי היא שדווקא במצב הזה שבו האדם יוותר במערומיו יגיע הרגע לחשוב על הדברים עד לשורשם ולהתחיל לפעול על מנת שהפרויקט האנושי לא יהיה סתם פרויקט קפיטליסטי חסר רסן, אלא משהו מעבר לכך. לטעמי השאלות האלו יהפכו מרכזיות יותר דווקא כאשר תהיה לנו סופסוף "אנושות"

 • עידו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 10:24

  שלום ניב,
  האמת שבניגוד למה שנרמז בגלוי בכותרת הכתבה באתר אנרג'י אני לא מציע בכתבה לתת סמים פסיכדלים למנהיגי ה-ג'י8.
  ובכל זאת אם אתה שואל, הרי שלמרות שלא הצעתי זאת בכתבה, ולמרות שלא הייתי מצפה שזה בהכרח יתקן את המצב בעולם אני עדין נוטה להאמין שזה אחד הדברים הטובים והמעניינים ביותר שיכולים לקרות להנהגה בעולם ואולי אחת האפשרויות היחידות לתת למנהיגי העולם פרספקטיבה אחרת שתסיט אותם מדרכיהם הרעות ותחבר אותן מחדש עם יעודו של המין האנושי ויעודם כ"מנהיגיו".

  (רק אזהרה קטנה. אומרים שאנשים עם נטיות פסיכוטיות צריכים להזהר מסמים פסיכדלים, ונראה לי שבין מנהיגי העולם שלנו יש יחסית הרבה כאלה… במקרה הספציפי הזה אני לא בטוח שכולם יעמדו בזה ובמה שהם יראו לגבי עצמם… ובכל זאת שווה לקחת את הסיכון. זה יכול להיות סוג של מבחן נפשי למנהיגים, ואם ג'ורג' בוש ישתגע, ניחא 😉

  צריכים איזה גרייס סליק.

  עידו

 • עידו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 10:28

  אנחנו כבר חיים בניו וורלד אורדר אם לא שמת לב.
  לאנשים בחברה שלנו כבר מחדירים צ'יפים, רק שהצ'יפים האלה מוחדרים ומועדכנים כל רגע שבו הם פותחים טלויזיה, יוצאים מהבית ורואים פרסומת או רואים אנשים אחרים שמשמשים כמותגים ממהלכים. 1984 כאן וגם עולם חדש מופלא.

  ההבדל היחיד הוא שבמקום שיהיה לנו ניו וורלד אורדר שמבוסס על תאגידים בלבד ללא דאגה לאינטרסים של המין האנושי, אנחנו רוצים להקים איזושהי מועצה שתדאג לאינטרסים של האנושות (גם אם לא בצורה מוצלחת יותר משהממשלות שלנו דואגות לאינטרסים של המדינות שלנו) פשוט בגלל ששבמצב העניינים הנוכחי להתעלם מהאינטרס של האנושות ולהתעסק רק באינטרסים של קבוצות פרטיות בתוכה זה לא הפתרון.

  כרגע העולם משול לסוג של מדינה הנקרעת על ידי קבוצות עניין המושכות זו לכיוון של זו, וזה לא מצב בריא לכל הדעות.

  עידו

 • יו  ביום 9 ביולי 2008 בשעה 14:53

  אכן כאן. ונמצאים אנו באמצעה של מלחמת העולם השלישית, או אם תרצה – הקפיצה הגדולה.

  ולכן חשוב ביותר לזכור את שהנחילו לנו המאסטר גאלקטים (ובראשם קן קייזי והחבר'ה),

  קווסטיאון אוטוריטי
  קווסטיאון אוטוריטי

  question authority.

  אתה נערץ עלי

  יו

 • עידו  ביום 10 ביולי 2008 בשעה 9:49

  נראה שהג'י 8 בעצמם מבינים…

  "אולם הפסגה של מדינות הג'י-8 גם חשפה פערים גדלים והולכים בינן למדינות מתפתחות, וגרמה לחלק מהמנהיגים להודות שאינם יכולים להתמודד לבדם עם רבות מהבעיות הבוערות בעולם. "אנחנו ניצבים מול בעיות גלובליות המחייבות פתרונות גלובליים", אמר ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון. קאנצלרית גרמניה היתה ישירה יותר: "הג'י-8 כבר אינו מספיק כדי לפתור רבות מהבעיות". "

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1000839.html

 • יו  ביום 13 ביולי 2008 בשעה 9:48

  "לכן אין פלא שהמנהיגים שבאו ליפאן רקדו כל כך יפה לצלילי חמת החלילים הפחמנית ושרו בכל כוח גרונותיהם שיר שמעביר את האחריות לאחרים. ליורשיהם בהנהגת מדינותיהם, לדורות הבאים, וכמובן לסין, להודו, לברזיל ולמדינות אחרות – שכמות גזי החממה לנפש שפלטו לאורך ההיסטוריה קטנה עשרות מונים מהכמות לנפש שנפלטה מצפון אמריקה או מערב אירופה."

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1001446.html

 • עידו  ביום 13 ביולי 2008 בשעה 17:16

  כן, מצב עניינים עגום

  אנחנו מונהגים על ידי חבורת פושעים שמקבלים הוראות מתאגידים מושחתים שמפעילים את מנגנון ההשמדה העצמי של כדור הארץ.

  עצוב.

  נקווה שמעבר לאימפוטנטיות הבינלאומית בנושא, יפעיל את עצמו כח הארגון העצמי וישנה את הדברים מלמטה (על ידי הפיכת כח סולארי לכדאי יותר מאנרגיה שמקורה במחצבים) לצורך זה צריך להנהיג כלכלת שמושתת על העלות האמיתית.

  עידו

 • יו  ביום 14 ביולי 2008 בשעה 1:34

  המהפכה תתחיל רק מהגראס רוטס, כלומר מלמטה, מהאנשים באלטרנטיב האי כספי. גבוהים באוורנס.

  איך ההוא אמר?

  קווסטיאון אוטוריטי.

  מת עליך,

  יו

 • מאיר  ביום 18 ביולי 2008 בשעה 18:32

  שלום לכולם
  אולי לא שמתם לב אך העתיד כבר כאן בשקט בשקט הוקמה מפלגת אינטרנט הפועלת על עקרונות הדמוקרטיה הישירה.
  כנסו לאתר המפלגה ותתרשמו בעצמכם.
  http://www.iwp.co.il/yeshira

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: