האינקוויזיציה עוד תיפול – כמה מילים אחרונות על חוק הפטריות ההולנדי

במוסף הארץ התפרסמה בסוף השבוע האחרון כתבה שכתבתי מאמסטרדם על החוק החדש אוסר את מכירתן של ה-Magic Mushrooms (חייבים למצוא להם שם אחר, כי השם פטריות הזיה ממש לא עושה אסוציאציות חיוביות).

כמו שקורה בדרך כלל בעריכה של כתבות מהסוג הזה, חלק מהדברים שמאוד רציתי שיהיו חלק מהכתבה לא יכלו להיות חלק ממנה ולכן אני משתמש בהזדמנות הזו כדי להכניס כאן כמה רעיונות שנפלו שם ועוד כמה דברים שאני רוצה להוסיף כאן. מי שקרא את הכתבה המקורית (ומי שלא) יכול לראות בקטע הזה תוספת שלי למיטיבי לכת, כזו שאפשר לקרוא אותה לאחר סיום הכתבה בהארץ.

חייזרים מהחלל הפנימי
טרנס מקנה, האיש שטימותי לירי קרא לו "טימותי לירי האמיתי", האמין שהפטריות התפתחו על כוכב אחר והגיעו לכדור הארץ מהחלל. לירי נתן כמה סיבות לאמונה הזו. ראשית כל, המבנה הכימי של פטריות שונה מכל שאר האורגניזמים על פני כדור הארץ. שנית, נבגי הפטריות הם האורגניזמים היחידים שיכולים לשרוד בתנאי הוואקום של החלל מעל עשרת אלפים שנה, מה שהופך אותם לטרמפיסטים האינטרגלאקטים האולטימטיביים. ולבסוף, בכדור הארץ אין שרידי מאובנים של פטריות שעתיקים יותר מארבעים מליון שנה. אבל הסיבה העיקרית שמקנה האמין שהפטריות הן אינטליגנציה חוצנית הייתה משום שהן אמרו את זה לו ולקבוצת אנשים שצרכו אותן לאורך ההיסטוריה. העובדה שהפטריות אומרות דברים לאנשים בהזיות כמובן לא גורמת למדענים להאמין בהם. במסגרת של המדע המערבי הרעיון של צמח שמדבר אל אדם, של צמח עם מסר הוא מופרך מדי בשביל אפילו להתייחס אליו.

אם וואסון ראה את השפעת הפטריות בתחילת הפילוסופיה המערבית, מקנה חיפש אותן בתחילתו של המין האנושי. מקנה שהיה ידוע אפילו כהוגה פרוע במיוחד אפילו בקהילה הפסיכדלית גם המציא את תיאורית הקוף המסומם, תיאוריה הגורסת שפטריות פסילוסיבין היו חלק קבוע מהתפריט של המינים ההומונידים באפריקה של לפני מליון שנה. מקנה האמין שתכונותיהן מרחיבות התודעה של הפטריות הן שהובילו להרחבת התודעה האנושית, להתפתחות המודעות העצמית והשפה. גם התיאוריה הזו של מקנה נחשבת איזוטרית ונדחתה על ידי העולם המדעי.

לדעתו של מקנה החולי שבו נמצאת החברה המערבית הוא תוצאה של הריחוק מהצמחים הפסיכדלים. הריחוק הזה שנמשך היום יותר זמן מאי פעם בהיסטוריה האנושית הוא לדעת מקנה הגורם לניכור בין אדם לאדם, בין האדם לטבע ולעצמו. המשך הניתוק הזה שבין האדם לצמחים המקודשים שלו הוא שאחראי לדעתו תחושות אובדן המשמעות בחברה המודרנית ולשליטת תפיסת העולם המטריאליסטית שהרסה את משאבי כדור הארץ. התרבות שלנו מצפה על פי מקנה להתעוררות ארכאית (Archaic Revival) שתחזיר את את התרבויות הפליאוליתיות הפסיכדליות ותאפשר יצירה של חברה חדשה שתמזג את היתרונות הטכנולוגים של החברה המערבית עם הידע והשפע הרוחניים של הצמחים הפסיכדלים.

מחכים למהפכה הבאה

 

תפריט פטריות.

בשימוש המסורתי כמו גם במחקרים מדעיים שנעשו איתן נטען ששימוש מושכל בצמחים פסיכדלים יכול לעורר פריצות דרך דתיות, אינטלקטואליות יצירתיות, פסיכולוגיות ואפילו רפואיות יוצאות דופן. למרות זאת השימוש בצמחים הללו האלה הוא טאבו בחברה המודרנית. מתישהו לאחר המהפכה החקלאית החל בעולם כולו טרנד היסטורי שהוביל באיטיות ובהתמדה לאיסורם של צמחים פסיכדלים מסביב לעולם, תחילה על ידי הנצרות ודתות אחרות ובהמשך על ידי ממשלות. היום סמים פסיכדלים אסורים בעולם כולו.

את הסוף של הפטריות של הולנד, מהלך שמביא לסיום תהליך בן אלפי שנה שהוביל לאיסורן בכל אלפי תבל אפשר אולי לזקוף למפגש הנפיץ של הפטריות עם החברה המודרנית. בחברות שבטיות שהשתמשו בצמחים הללו אלפי שנים לא יצא להם שם של משהו שדופק את הראש אבל כן של צמחים שיש לגשת אליהם ביראת כבוד ובזהירות מירבית. לאחר צום מנקה, למשל, ובליווי של שאמאן מדריך. אבל בשוק החופשי אין מקום לקדושה והתוצאות קטלניות. בעולם הצרכני שבו הפטריות נמכרות כעוד מוצר בסופרמרקט החטאים של אמסטרדם הגורל של הפטריות היה אולי מועד לכשלון. הפטריות מחכות למהפכה הבאה.

נ.ב.

איך אפשר להסביר את זה שבזמן שרוב תאונות הדרכים אצל נהגים צעירים קורות בהשפעת אלכוהול, אלפי תאונות קטלניות מדי יום, הדבר הזה מתקבל כשגרה, וכשיש תאונה אחת בשנה שמתרחשת בהשפעת פטריות הדבר הזה מוביל מיד לתנועה מסיבית לעצירת "הפגע הנורא". הדרך היחידה לפרש את הנתונים הללו מה שברור הוא שאת התשוקה האדירה לעצור את הפטריות בכל מחיר אי אפשר להבין באופן רציונלי משום שהיא לא רציונלית.

8 מתוך 24,000 אנשים שהתנסו ב-LSD במסגרות טיפוליות בשנות השישים חוו השפעות שליליות נמשכות. למרות שהאחוז הזעום הזה (0.00033 או 0.033%) נמוך בהרבה מאחוז הנפגעים שיש לתעשיית התרופות שלנו, רוב האנשים מפחדים להתנסות בצמחים פסיכדלים. מהנסיון שלי למדתי שככל שאנשים נחשבים יותר "נורמלים", ככה הם יותר מפחדים ממה שהם ימצאו בעצמם, מכך שהם בעצם מטורפים. הפחד הזה מפני מה שנמצא בתוכך הוא אחד הסימנים המאפיינים את החברה המערבית. הפחד הזה להתנסות בזהות הפנימית שלך הוא אחד הגורמים המשתקים ביותר לדעת המערבית.

טרנס מקנה אמר "The western mind is a house of cards". התודעה המערבית היא מגדל קלפים והאנשים שבנו אותו יודעים את זה, ולכן הדבר שהחברה שלנו הכי מפחדת מאיתנו הוא מהמבט הזה פנימה. כמובן שהיא מוכנה להתיר כל מיני פרקטיקות כמו פסיכואנליזה ומדיטציה שיציעו הצצה חטופה למקומות האלה אבל כאשר מוצעת לה טכנולוגיה שמציעה מבט חודר כל לתוך התודעה היא נרתעת ממנה מיד ורוצה לאסור אותה בכל מחיר.

 

כמה ארגזים פסיכואקטיבים שהיו כנראה מספיקים כדי למסטל רובע אמסטרדמי מצוי.

איסור הסמים האחרון שם גם את הולנד ברשימה ארוכה של מדינות פשיסטיות שאוסרות על חקירה עצמית באמצעים האנושיים המסורתיים של צמחי האדמה. העובדה ששר הבריאות אב קלינק בחר להתעלם במופגן מההמלצה של וועדת CAM שהוא מינה בעצמו, מתאימה באופן מושלם להיסטוריה של הפסיכדלים. מעולם לא התקיים דיון מנומק באיסור של החומרים הללו מפני שאיסור כזה לעולם לא היה עובר בדיון מנומק.

האיסור של הפטריות הוא אחד השלבים האחרונים בתהליך שהחל כבר לפני אלפי שנה, תהליך של איסור חקר התודעה על ידי שורה של ממסדים שחששו מאוד מהאפשרות שאנשים יקיימו ערוצי מידע חלופיים לאלו שלהם ויפתחו דעות עצמאיות משלהם. אבל את הנבגים המרחפים של הפטריות לא יהיה אפשרי לעצור בטווח הנראה לעין. הן ימשיכו לצמוח במקומות שירד בהם הגשם מסביב לעולם. בשביל מי שירצה לשחרר את התודעה שלו התודעה תמשיך להיות חופשית, למרות כל הנסיונות לאסור אותה. כמו שג'ון לנון אמר "אנשים עדיין לוקחים LSD ומגלים שהיקום הוא אחד, פשוט לא מודיעים על זה בחדשות".

יום אחד, בעזרת השם, ימי החושך הללו יגיעו לסיומם. בני אדם יהיו חופשיים לחקור את התודעה שלהם ואנשים יביטו בזעזוע על תקופתנו ויראו במסעי הצלב האנטי-תודעתיים של סוף המאה העשרים ותחילת המאה העשרים ואחת המשך ישיר של תנועת האינקוויזיציה. אנשים כמו הופמן, לירי ומקנה יראו אז בעתיד כמו הקופרניקוס והגלילאו של זמנם. אנשים שהוקעו ונרדפו על ידי ממסד ערל, אבל הצביעו על הדרך למאות הבאות עבור האנושות. אמן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידו  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 17:17

  אהבתי את החלק על כך שפטריות מעכלות רדיואקטיביות והופכות אותו לאנרגיה.

  עובדות על צמחים פסיכדלים לעולם לא מפסיקות להפתיע. זה מתחבר מאוד טוב עם מה שאמרו שולגין ומקנה על הקשר בין גילוי ה-LSD לבין המצאת פצצת האטום בהפרש של פחות משנה, פצצת האטום הפנימית שתפקידה לסייע להלחם בפצצת האטום החיצונית.

  עכשיו אנחנו מגלים שזה לא סתם מטפורה. הפטריות באמת מעכלות רדיואקטיביות. מדהים.

 • אילן  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 19:00

  פטריות קסם – שם מצוין

 • מאשה  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 20:05

  פשוט נהדר. גם העובדות, גם המסקנות

 • איה  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 21:17

  מה זאת אומרת "להתנסות בזהות הפנימית"?
  ואיך הפטריות עוזרות להשיג זאת(מבחינה ביולוגית, נפשית)?

 • יוסי  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 22:43

  למה התכוון לנון כשאמר שהיקום הוא אחד? מה מגלים כשחוקרים את התודעה ומי הם בדיוק האנשים שמנסים לעצור את זה ולמה?

 • עידו  ביום 8 בדצמבר 2008 בשעה 0:52

  להתנסות בזהות הפנימית יכול להיות הרבה דברים.
  במובן הבסיסי ביותר שעליו דיברתי כאן זוהי חוויה שבה אתה מתנתק מאמצעי המדיה שיוצרים את הזהות שלנו דרך הזדהות עם זהות לאומית (אידאולוגיות לאומיות), צרכנית (מוצרים ומותגים), תרבותית (סלבס, העדפות תרבויות לסוגיהן) וכו'.

  מה שאתה מתחבר אליו הוא חוויה מאוד מאוד אישית של התחברות לרגשות ותחושות שבוקעות מתוך הגוף והתודעה בצורה חסרת תקדים. זוהי חוויה שאתה עובר עם עצמך (בהדגשה על עם עצמך) ושבה אתה לומד על עצמך, על הכוחות שלך.

  הפטריות הן אלו שמחוללות את התהליך הזה של חיבור לתוך העולם הפנימי הזה.

  כל טוב,
  עידו

 • יוסי  ביום 8 בדצמבר 2008 בשעה 14:34

  תשובה יפה.

  באמת חבל שמגבילים את המדע. עם זה אני יכול להסכים בקלות.

  לגבי הממצאים שציינת, כאחד שהמקצוע שלו הוא מחקר בפסיכולוגיה, עוד לא נתקלתי במחקר, או באוסף מחקרים רציני שאלו המסקנות שלו. אבל זה רק השיפוט המקצועי שלי ובהחלט ישנם אנשים שחוקרים השפעות של מיני דברים (כמו נגיד, סביבה תומכת) שמשתמשים במדדים שיכולים להניב תוצאות כמו אלו שתיארת. מה שאני מנסה להגיד הוא שהמשתנים התלויים שציינת מאוד קשים למדידה באופן מהימן ובעל תוקף.

  מה שהטריד אותי בפוסט שלך היה המשיחיוּת שלו, שהזכירה לי, למשל, את התקוות שמדע-בדיוני משחק עליהם: שיום אחד יגיעו חוצנים שילמדו אותנו את רזי היקום, ואז הכל יובן. הבעיה בסרטי מדע בדיוני כאלו היא שהכותבים הרי אנושיים ולכן הם רק יכולים להבטיח שעוד הכל יובן, אבל אין להם את היכולת לספק את הסקרנות של הקהל ולהסביר מה בדיוק יובן ואיך, כי הם הרי אינם חוצנים בעלי אינטליגנציה מפותחת.

  אז התרעמתי קצת על כך שהפוסט שלך מבטיח שעוד תהיה מהפכה שתשפר את הכל, אבל הוא לא ממש מסביר מה אני אבין פתאום אם אקח פטריית הזייה.

  למשל, כרגע, אני עדיין לא מצליח להבין מה זה אומר לייצר את התודעה שלי מתוך עצמי. יש שם משהו מעבר להשפעות שציינת + נטיות מולדות? מה בדיוק משתנה באדם שמייצר את התודעה שלו בעצמו? אני מכיר אנשים ששינו את העמדות שלהם ואולי אפילו את תפיסת העולם שלהם, אבל לא נראה לי שראיתי מישהו שיצא מקוביית התודעה ונהיה עצמאי. נדמה לי שכל מי שמשתנה יוצא מקובייה אחת ונכנס לקובייה אחרת של תודעה.

  אבל זו רק דעתי, ואני לא חשבתי על העניינים האלו זמן רב כמו שאתה חשבת עליהם.

 • עידו  ביום 8 בדצמבר 2008 בשעה 19:48

  תודה על תגובתך. לגבי המחקרים שנערכו בשנות השישים. נערכו אז הרבה כאלה (בסביבות האלף) ואין ספק שבחלק מהמקרים אפשר היה לבדוק אותם ולערוך אותם שוב בצורות מסודרות יותר. עם זאת הם הניבו תוצאות ראשוניות חיוביות מאוד על גבול הבלתי-יאומנות (שקל לי, כמי שהתנסה בחומרים הללו, מאוד להבין אותן) ואלו שוות עוד הרבה מחקר, שזה בדיוק מה שאנחנו צריכים. חבל שממשלות ברחבי העולם אסרו את הדבר הזה במשך עשרות שנים. כיום אנחנו רואים התעוררות קטנה של מחקר פסיכדלי (גם בארץ) אבל זה עדיין מעט ולא מספיק.

  לגבי התקוות המשיחיות. אני חושב שאולי לא הבנת אותי נכונה. לא הבטחתי בשום מקום שתהיה מהפכה שתשפר את הכל. כשכתבתי שהפטריות מחכות למהפכה הבאה התכוונתי שבפעם האחרונה (בשנות השישים) הן נאסרו. העולם שלנו יזדקק כנראה לשידוד ערכים רציני כדי שהפטריות יחזרו. ואז בתקווה, נקבל מהן את מה שיש לנו לקבל מהן. וזה עדיין לא יבטיח לנו שום סוג של אוטופיה.

  אני לא חושב שהפטריות הם קסם שיכול לתקן הכל. אני לא יודע אם יש קסם שיכול לתקן הכל. אבל אני כן חושב שהן הדבר הכי קרוב שיש לנו היום לקסם הזה. ואני כן חושב שאם הייתי מרכיב מסלול ריפוי עבור החברה שלנו הן (וקרובי משפחתם ממשפחות הצמחים הפסיכדלים השונות) היו המקום הראשון שאליו הייתי פונה על מנת לשפר את מצב של האנושות. אבל שוב, זה רק דעתי האישית.

  לייצר את התודעה מתוך עצמי זה ביטוי שלי ויתכן שאחרים לא יסכימו איתו, אבל הכוונה שלי באופן כללי הייתה, כאמור, שאדם לא שואב את המשמעות שלו מאמצעי המדיה, החברה ואידאולוגיות שונות אלא מתוך החוויה הפנימית שלו.

  כאמור, אין ניסים. ומצד שני זה הדבר הכי קרוב לנס שמוכר לי. כמו שטרנס מקנה אמר אתה לא יכול לקרוא על פסיכדליה בטיים, וגם לא במוסף הארץ לכן האפשרות שלי להסביר במילים על הכוחות המופלאים שגלומים שם היא קצת כמו ניסיון לרקוד ארכיטקטורה. כדי להגיע למרכז האמת צריך לחדור לשם בעצמך. אני רק יכול לומר שברגע שאדם נכנס בעצמו לתוך החלל הזה הכל הופך להיות מובן מאוד. החוויה הזו הטבעית כל כך מתחברת עם אלפי שנים שבהם בני האדם עשו בה שימוש והמחשבה העיקרית היא "אני לא מאמין שהעברתי עד עכשיו X שנים בלי להכיר את הדבר הזה ושהחברה שאני חי בה היא חברה שמונעת ממני את החוויה הכל כך בסיסית הזאת".

  אבל שוב, זו רק התחושה שלי ובעניינים הללו להשליך על אחרים זה לגמרי לא לעניין. כל אחד שניגש בכבוד יקבל מה שהוא צריך, ואת הלימוד שהוא זקוק לו.

  כל טוב,
  עידו

 • עומר נ.  ביום 9 בדצמבר 2008 בשעה 2:51

  יש לי תאוריה לסיבה שיש התנגדות כל כך גדולה
  בחברה למשני תודעה שכאלו.
  מילת המפתח פה היא עצמאות- השגה בכוחות עצמך
  אני משווה את החברה המודרנית לאדם מבוגר לעומת החברה הפרהיסטורית שהיא כמו ילד. לפי ההנחה הזאת החברה של היום היא אחרי הנפילה מ"גן עדן" של הילדות
  ואם נתייחס לחברה ולהתנהגות שלה כבעלת תכלית או תחת חוקיות מסויימת של "בזעת אפך תאכל לחם" אז אין מקום לשינוי תודעתי ללא מאמץ כמו זה שיש בפטריות או סמי הזיה כי אפשר להשיג את כל זה רק באופן עצמאי כלומר ע"י מאמץ ועבודה פנימית

  (אני שואב הרבה השראה לרעיון הזה מהכתבים של המקובל יהודה אשלג בפרט והיהדות בכלל)

 • עידו  ביום 9 בדצמבר 2008 בשעה 11:38

  כמה דברים.

  יש בהחלט בסיס לרעיון שהשלילה של השימוש בצמחים פסיכדלים היא משום שהם מביאים דברים "בלי מאמץ" (אמירה שהיא מאוד לא מדויקת, כי הם דורשים המון מאמץ. אבל אפשר לומר בלי מספיק מאמץ, או לא סוג המאמץ הנכון, לטעמו של מי שזה מפריע לו) אבל הבסיס של הדבר הזה הוא כנראה פחות אשלגיאני ויותר קשור בפוריטניות נוצרית שרואה הדוניות כחטא ובאופן כללי לא רוצה שאנשים יהנו יותר מדי.

  בכל מקרה, כפי שציינתי לומר שזה בא בלי מאמץ זהו תיאור לא מדויק ובוודאי לא מתאר את מה שקורה בעבודה רוחנית עם צמחים, שהיא אחד הדברים המפרכים שיש.

  הייתי גם נזהר מלהשוות את החברה הפרהיסטורית לילד ואת החברה המודרנית למבוגר.אבל זה כבר סיפור אחר…

  כל טוב,
  עידו

 • קפיצי  ביום 16 בדצמבר 2008 בשעה 22:16

  זה לחלוטין הגיוני בעיני שככל שאנשים נחשבים יותר "נורמלים", ככה הם יותר מפחדים ממה שהם ימצאו בעצמם, מכך שהם בעצם מטורפים
  בגלל שאם מישהו כבר מודע לטירוף שלו אז הוא לא מפחד להיות מטורף ולראות את זה ואילו אם מישהו משתדל לחיות חיים נורמליים (ויש כאלה שאפילו יטענו שזה כיף להם) אז לא רוצה לחזות בטירוף שיש בתוכו ולאבד את הנורמליות שלו שהוא טורח עליה יום-יום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: