כולנו קופים – משהו לכבוד יום החיות הבינלאומי

לכבוד יום החיות הבינלאומי  שמתקיים היום כדאי להזכיר לעצמנו שוב את זה שאנחנו בעצמנו חיות. העובדה שאנחנו נוטים לשכוח את זה ולראות את העולם התרבותי שלנו כנפרד מעולם החי היא אחד החטאים הקדמונים של המין האנושי אשר מוביל אותו באלפי השנים האחרונות אט אט בנתיב לאסון אדיר.
 
כמה וכמה דתות התבססו על הפרדה בין עולם החי הנחות לבין עולמו "הנעלה" של האדם או כפי שקוראים לזה בחב"ד הנפש הבהמית והנפש האלוקית. השמרנות הדתית הזו מובילה לעיתים לזלזול בחי. ובאמת, אין הרבה דברים דוחים יותר בעיני ממי שאומרים בזלזול והתנשאות "אולי סבא שלך קוף, אבל לא שלי" כמו שאמרו להאקסלי מתנגדיו של דרווין במאה התשע עשרה. הנטיה הזו של בני אדם להדגיש את עליונותם על ידי זלזול בבעלי החיים היא לטעמי אחת הפעילויות הנמוכות יותר של החיה האנושית.

אבל חוסר היכולת שלנו כקופים עם מח גדול להכיר בזה שאנחנו בעצם קופים עם מח גדול היה לאורך ההיסטוריה אחראי גם לכמהן יצירות שעשו שימוש בנכות הקוגניטיבית הזו כדי ליצור אפקטים יצירתיים מעניינים ומשעשעים למדי.
 
שתי דוגמאות מופתיות ומומלצות מאוד הן כמובן סדרת הסרטים עולם הקופים (במיוחד הראשון) וגם הספר קופים דגולים מאת הסופר הנפלא וויל סלף. שניהם עוסקים בעולם שבו מתהפכים התפקידים. הקופים הם השולטים ואילו בני האדם נחשבים כקופים. היפוך התפקידים הפשוט הזה יוצר שינוי תודעה מעניין למדי.
 
אם היינו באמת מבינים שאנחנו קופים, איך זה היה משנה את החברה שלנו ואותנו כבני אדם?
 
לרוברט אנטון ווילסון יש קטע מאלף ברומן Schrödingers Cat שעוסק בנושא הזה בדיוק ושהייתי  רוצה להביא כאן:
 

"רוב הפרימאטים [קופים גבוהים] המבויתים של הכוכב טרה לא ידעו שהם פרימאטים. הם חשבו שהם משהו נפרד ו"נעלה" משאר הכוכב.

אפילו הטור של בני בנדיקט "עוד חודש אחד" היה מבוסס על האשליה הזו. בני למעשה קרא את דרווין פעם אחת בקולג' לפני הרבה שנים ושמע על מדעים כמו אתולוגיה ואקולוגיה אבל העובדות של האבולוציה מעולם לא הותירו עליו את חותמן. הוא מעולם לא חשב על עצמו כפרימאט. הוא מעולם לא הבין שחבריו ושותפיו הינם פרימאטים. ומעל לכל, הוא מעולם לא הבין שזכרי האלפא של המדינה היו מנהיגים טיפוסיים של חבורות פרימאטים. כתוצאה מחוסר היכולת הזה לראות את הברור מאליו היה בני  נחרד ומזועזע באופן קבוע מהתנהגותו שלו, מהתנהגות חבריו ושותפיו ובמיוחד מהתנהגות זכרי האלפא של הקבוצה. מכיוון שהוא לא ידע שמדובר בהתנהגות פרימאטית טיפוסית זה פשוט נראה לו נורא.
 
מאחר שמידה רבה של התנהגות פרימאטית נחשבה פשוט נוראית, רוב הפרימאטים המבויתים בילו את רוב זמנם בנסיון להסתיר את מה שהם עושים. חלק מהפרימאטים נתפסו על ידי פרימאטים אחרים. כל הפרימאטים חיו בפחד שמא יתפסו. אלו שנתפסו נקראו חארות שלא שווים כלום."

הקטע הזה מזכיר לי קצת את היחס של החברה שלנו למיניות…
 
והנה עוד קטע וידאו משנה תודעה שעושה את העבודה, בלהעביר את המסר. כדאי לראות עד הסוף כי הוא אחד הקטעים הטובים באמת ביוטיוב:
 

 

ועוד משהו לגבי חיות שהעציב אותי השבוע. אשתי שמתנדבת בצער בעלי חיים הביאה אלינו גור חתולים לשבוע מרתק שבסופו של דבר קרע לי את הלב. אבל מה שהכי הרג אותי היה כשהיא אמרה שהיא חשבה על זה ש"אם היו מוציאים לשוק רובוט שיהיה כמו החתול הזה עם התנהגות משוכללת וחמודה כל כך כמו החתול הזה, אנשים היו נגנבים לגמרי, חוטפים את זה ועוד משלמים על זה המון כסף. אבל הצרה שלה [של החתולה] היא שהיא אמיתית, ובגלל זה אף אחד לא רוצה אותה ויש עשרות כמוה במכלאות של צער בעלי חיים".
 
זה הזכיר לי איזה רומן אפוקליפטי של פיליפ ק. דיק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 1:37

  פוסט קצת נדוש חוץ מהתובנה של אשתך

 • יוסי  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 1:40

  אני לא מבין בכלל למה אמרתי שהוא נדוש, סליחה. סתם חשבתי שהסוף היה מוצלח.

 • דובי  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 4:21

  אם הרובוט-חתול החדש הזה היה עושה קקי ושורט את הספות, וגם גדל תוך שבועיים להיות סתם חתול במקום חתלתול קטנטן ומתוק, אף אחד לא היה קונה אותו.

  (דובי, שאימץ חתול לפני שבועיים)

 • OR  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 14:26

  אנחנו לא חיות, מי שמגדיר "אותנו" כחיות חי כחיה ונוהג כחיה.

 • AND  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 16:27

  אנחנו כן חיות, מי שמגדיר "אותנו" כחיות חי כחיה ונוהג כחיה.

 • עידו  ביום 5 באוקטובר 2008 בשעה 18:00

  צודק (צודקים?)
  בכל מקרה, כן.
  אנחנו לא חיות.
  ואנחנו כן חיות.
  אנחנו אלוהים.
  ובו זמנית חיה.
  צריך ללמוד להכיל את השניים.
  זו בכל מקרה דעתי.
  עידו

 • עמית  ביום 6 באוקטובר 2008 בשעה 19:59

  כל הזמן חשוב לו להגיד שהאנשים הם רק קופים,
  just monkeys…just a bunch of monkeys
  במין זילזול כזה בקופים מתוך שכחה שקופים הם דבר ממש אדיר ולא יאמן והם פלא ממש כביר.
  כל הזמן חשוב לו להגיד שהבן אדם הוא חיה כמו כל שאר החיות אבל אז הוא מזכיר לנו כמה האדם שונה משאר החיות בהתנהגות שלו ובמעשים שלו ואף יותר מזה בכך שהוא מקולל בקללת התודעה; זה לא מסתדר בכלל עם הדיבור על זה שהאדם הוא חיה כמו כל החיות ובכלל האופן שבו הוא אומר שהאדם לא מסוגל להיות מאושר ושאר החיות מסוגלות פשוט להיות – לא נראה לי.
  סרט ציני שמציג את כל ההתנהגות האנושית כריקנית במין גישה אתיאסטית שחושבת שהיא מבינה יותר טוב מכולם. הקופים עושים ככה…הקופים עושים ככה… מה רע בקופים? אני לא מבין.
  אחרי זה הוא בוחר להגיד, באיזה שהוא מין ווידוי עקיף, שגם הפילוסוף האהוב עליו, פרידריך ניטשה, הוא לא יותר מקוף ואני לא מבין איך מה מפחיתה מניטשה העובדה שהוא היה קוף. זה לא מפחית ממנו כהוא זה.
  צריך להחרים את הסרט הזה, הוא מעודד זילזול וריקנות, זילזול בקופים ויותר מכך זילזול בבני אדם, למעשה, זילזול בכל מה שהוא יכול לזלזל בו, ואל תגידו לי שלא היה שם זילזול כי אני שמעתי את זה. אי אפשר בכלל להשוות לספר של וויל סלף שהוא היה מתוחכם ומהנה לדעתי, ולא פשטני כמו הסרט הזה.

  אמרתי מספיק.

 • עידו  ביום 6 באוקטובר 2008 בשעה 22:57

  עמית יקר,
  קראתי את התגובה שלך וקיבלתי. אני חייב להודות שלא חשבתי על כל האספקטים והרגישויות שנגעת בהם בתגובה שלך. אני יכול להבין ואפילו להסכים עם הביקורת שלך, זה לא סרט מדויק תיאורטית מכל מיני בחינות וכמו שכתבתי פה בתגובה הקודמת שלי אנחנו אמנם קופים אבל לא רק קופים, וגם קופים זה דבר מדהים, והעובדה שניטשה הייתה קוף לא משנה שום דבר לגבי ניטשה.

  אבל בכל זאת אני חושב שהסרט הזה הוא תרופה מצוינת לחשיבה ההפוכה שלא רואה בנו קופים, שהיא בדרך כלל זו השלטת. ואפשר להנות ממנו מאוד, אם לוקחים אותו יותר בקלות 🙂

  אבל לפעמים חשוב גם להיות רציניים ומדויקים.

  שלך,
  עידו

 • עמית  ביום 6 באוקטובר 2008 בשעה 23:30

  ככל הנראה אתה צודק
  יכול להיות שלי זה באמת ברור מאלו שבני האדם הם קופים ובגלל זה הרגשתי את הזלזול שלו
  אפילו עכשיו כשאני מסתכל על הידיים שלי מקלידות על המקלדת בזמן שמברשת השיניים תקועה לי בפה אני רואה ידיים של קוף מאולף ומתפעל מהן
  אולי יש אנשים שבאמת צריכים סרט כזה רק בזהירות, בזהירות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: